W oczekiwaniu na rewolucję
Relacja z III konferencji BIM Projektowanie Przyszłości 6-7 kwietna 2016 r. Holiday Inn Józefów
Już po raz trzeci, tym razem w Józefowie, spotkali się wszyscy zainteresowani wdrażaniem technologii BIM do procesu inwestycyjnego. Konferencja przyciągnęła 150 uczestników z branży projektowej, wykonawczej, technologicznej oraz pokrewnych. Podczas dwóch bogatych programowo dni konferencyjnych, przedstawionych zostało 20 prezentacji, w tym sześć przez zagranicznych prelegentów, przeprowadzono jeden panel dyskusyjny oraz odbyły się cztery różne warsztaty szkoleniowe dla praktyków.

Głównym tematem konferencji, jak co roku, była technologia BIM. Prelegenci oraz wystawcy skoncentrowali się na przedstawieniu uczestnikom nowoczesnych rozwiązań wspomagających projektantów i wykonawców na każdym etapie realizacji projektów budowlanych. Ważnym elementem wydarzenia jest także dzielenie się doświadczeniami przez prelegentów z krajów, które wdrożenie tej technologii mają już za sobą. Uczestnicy konferencji Projektowanie Przyszłości mieli możliwość wysłuchania ciekawych prezentacji prelegentów z Polski i z zagranicy. Można było nie tylko porozmawiać z przedstawicielami wiodących firm oferujących oprogramowanie BIM, ale i zobaczyć w akcji lub osobiście przetestować sprzęty, które są używane w procesie BIM, np. skanery laserowe czy interaktywne monitory do przeglądania i komentowania modeli BIM. Porównując kolejne konferencje można wywnioskować, że coraz więcej firm wdraża technologię BIM, a konferencja Projektowanie Przyszłości to świetne coroczne spotkanie umożliwiające wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie technologii BIM – ocenił Szymon Dorna, BIM Manager w PM Group.

Część wystawowa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników konferencji. Podczas trzeciej edycji, w kuluarach słychać było pytania: „w jaki sposób jak najlepiej” a nie: „kiedy i czy w ogóle”, w kontekście wdrażania nowoczesnych technologii do pracy jednostek projektowych. Kolejna edycja Projektowania Przyszłości utrzymała swój wysoki poziom sprzed roku. Konferencja była profesjonalnie prowadzona oraz zorganizowana, co myślę jest już znakiem rozpoznawczym tego cyklu spotkań. Zakres merytoryczny prezentacji był bardzo szeroki: od wizji rozwoju oprogramowania wspierającego proces BIM aż po realne przykłady ich wykorzystania w praktyce. Z dużym zainteresowaniem słuchałem przykładów rozwoju technologii BIM z zagranicy. Prezentacje te jasno wyznaczają kierunek, w jakim powinny podążać nie tylko polskie firmy budowlane, ale także producenci. O ile rynek budowlany w Polsce (prywatny), zdaje sobie sprawę z korzyści wdrożenia i używania technologii BIM, to niestety osoby decyzyjne w naszym rządzie ciągle jeszcze się zastanawiają. Wiele krajów UE, w tym także nasi sąsiedzi, już podjęło już kroki prawne aby zaimplementować tę technologię na szczeblu zamówień publicznych. Po tej konferencji wiemy, że także i u nas działają stowarzyszenia, które podejmują próby ustandaryzowania BIMu w Polsce, brakuje tylko zwierzchnictwa Państwa Polskiego. Myślę, że wszyscy uczestnicy dochodzą do tego samego wniosku, że to jest kolejny krok w rozwoju budownictwa. Powinniśmy teraz debatować nie o tym, czy wdrażać BIM w Polsce, ale raczej o tym, kiedy i w jakim zakresie. – powiedział Jakub Kulig, BIM Manager w Robobat Polska.
Organizatorzy wydarzenia zauważyli znaczący wzrost zainteresowania tematyką przez środowisko akademickie, i - tradycyjnie na preferencyjnych warunkach - umożliwili udział studentom, doktorantom oraz kołom naukowym. Konferencja Projektowanie Przyszłości to wydarzenie, które mogę polecić wszystkim osobom zainteresowanym tematem Building Information Modeling. Na uczestnictwie w tym wydarzeniu mogą skorzystać przede wszystkim osoby stawiające pierwsze kroki w tej technologii, ponieważ mogą czerpać z doświadczeń wielu prelegentów. Osoby mające już wcześniej kontakt z BIM również znajdą coś dla siebie. Coraz większe zainteresowanie tym wydarzeniem daje nadzieję na to, że technologia BIM w niedalekiej przyszłości może być standardem w Polsce – relacjonuje Marcin Grzelak, Politechnika Warszawska.

Po dwóch dniach bogatych w dyskusje, szkolenia, wymianę doświadczeń oraz – najprzyjemniejsze - rozmowy kuluarowe – możemy jednoznacznie stwierdzić, że jest potrzeba tego typu spotkań, wspomagających bezcenną wymianę doświadczeń, uświadamiających kierunki rozwoju technologii oraz ułatwiających nawiązywanie relacji biznesowych.
Już dzisiaj zapraszamy na IV edycję konferencji wiosną 2017 roku.
Szczegóły: www.projektowanieprzyszlosci.pl


 

 

 

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!